lab_glassware

روش های عملی آزمایش های شیمی در آزمایشگاه-(قسمت دوم: تهیه آسپیرین در آزمایشگاه)

 تهیه آسپیرین در آزمایشگاه

آسپیرین با فرمول بسته C9H8O4 یکی از عمومی ترین درمان کننده های زندگی مدرن امروزی می باشد و سرنوشت عجیب آن به حدود ۲۰۰ سال قبل برمی گردد. این ماده برای اولین بار در سال ۱۷۶۳ میلادی توسط یک کشیش شناخته شد. فرمول گسترده آسپیرین به صورت زیر است:

acetyl_salicylic_acid_chemical_structure

آسپیرین همان اسید استیل سالیسیلیک می باشد که جامدی به شکل سوزن های خیلی ریز و سفید رنگ است که مزه کمی ترش دارد. نقطه ذوب آن ۱۴۱ تا ۱۴۲ درجه سانتی گراد می باشد و از اثر انیدرید استیک بر سالیسیلیک تهیه می شود. به آسانی از راه خوردن در معده جذب می شود. در محیط های قلیایی هیدرولیز می گردد و باید به هنگام استعمال آن با آب های قلیایی و یا بی کربنات ها خودداری کرد. دارای اثر ضد درد – ضد تب، ضد التهاب و دفع کننده اسید اوریک می باشد. سالیسیلیک اسید دارای دو گروه عاملی فنلی و کربوکسیلیک است و به همین دلیل می تواند واکنش های استری شدن را به دو صورت انجام دهد. یعنی هم به عنوان الکل و هم به عنوان اسید واکنش دهد. در حضور انیدرید استیک، استیل سالیسیلیک اسید می دهد ( آسپیرین) و در حضور متانول (به مقدار زیاد) محصول متیل سالیسیلات حاصل می شود.

bio-bt-140-03

خواص فیزیکی آسپیرین:

وزن مولکولی: ۱۶/۱۸۰        

نقطه ذوب: °C 135

حلالیت: توسط گرما در آب حل می گردد. در الکل و اتر به خوبی حل شده اما در بنزن به مقدار خیلی کم حل می شود. آسپیرین در هوای خشک پایدار است و توسط رطوبت به آرامی هیدرولیز شده و بوی اسید استیک از آن به مشام می رسد.

روش کار:

۵ گرم اسید سالیسیلیک خشک و ۷ میلی لیتر انیدرید استیک را در یک بالن ریخته و ۳ قطره اسید سولفوریک غلیظ را به آن اضافه نمایید. بالن را روی حمام آبی که حرارت آن ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد است قرار دهید و توسط یک هم زن برای یک مدت ۱۵ دقیقه آن را هم زده و حرارت دهید. بالن را تکان داده تا مواد به خوبی مخلوط گردند. مخلوط را بگذارید تا سرد شود و گاهی آن را نیز به هم بزنید. ۷۵ میلی لیتر آب به آن اضافه کنید. به هم بزنید و آن را توسط پمپ خلاء صاف نمایید. برای خالص کردن آسپیرین ابتدا ۱۵ میلی لیتر الکل اتیلیک را با ۳۵ میلی لیتر آب مخلوط نموده و به طور غیر مستقیم در حمام آب گرم حرارت دهید تا دمای آن به ۶۵ درجه برسد. سپس آسپیرین ناخالص تهیه شده را به این مخلوط آب و الکل ۶۵ درجه اضافه نمائید، آنگاه این محلول را سرد کرده، کریستال های جدید را که ظاهر می گردد با قیف بوخنر صاف نمائید که همان آسپیرین خالص می باشد.

نکته: چنانچه درجه حرارت از ۶۰ درجه تجاوز کند، آسپیرین تجزیه می شود و مواد اولیه به دست می آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *