Magnesium sulfate hepta

کاربردهای مختلف سولفات منیزیم

سولفات منیزیم (Magnesium Sulphate )

Magnesium_sulfate

سولفات منیزیم کاربردهای پزشکی و غیر پزشکی دارد. سولفات منیزیم یک ترکیب شیمیایی مهم است. عناصر تشکیل دهنده‌ی آن، منیزیم، گوگرد و اکسیژن هستند. سولفات منیزیم با فرمول شیمیایی MgSO4 بیان می‌شود. آن اساساً می‌تواند به صورت ماده‌ی جامد بی‌رنگ و بی‌بو تعریف شود. این ماده‌ی معدنی طبیعی عمدتاً در طبیعت به حالت آبدار و هیدراته یافت می‌شود. این موضوع به خاطر این است که این ترکیب تمایل دارد آب را از اتمسفر جذب کند. یکی از گسترده‌ترین شکل هیدراته‌ و آبدار موجود آن، سولفات منیزیم ۵ آبه است که با نام نمک اپسوم شناخته می‌شود. این نمک، ۷ مولکول آب تبلور دارد و به صورت MgSO4.7H2O نشان داده می‌شود.

کاربردهای عمومی :
یکی از کاربردهای مهم سولفات منیزیم، در کشاورزی و باغبانی است که در آنجا به عنوان کود مورد استفاده قرار می‌گیرد. سولفات منیزیم اغلب به خاکی که کمبود منیزیم دارد اضافه می‌شود تا آن را حاصل خیز سازد. چون سولفات منیزیم قابل حل در آب است پس با کمال میل جذب خاک می‌شود. در نتیجه منیزیم به دست آمده برای گیاهان خوب است چون یک جز کلیدی از مولکول کلروفیل است که نور خورشید را جذب می‌کند و از انرژی نورانی برای فرآیند تولید غذا در گیاهان در طول فوتوسنتز استفاده می‌کند و از آن بهره می‌برد. منیزیم عمدتاً برای محصولاتی همچون گوجه فرنگی، سیب زمینی و گل رز لازم و مورد نیاز است چون این محصولات برای رشد مناسب خود به مقدار زیادی منیزیم نیاز دارند.
لازم است که منیزیم سولفات ۵ آبه و یا نمک اپسوم در بازه‌های زمانی مکرر و متناوب به آکواریوم دریایی افزوده شود. این کار برای جلوگیری از کمبود و فقدان منیزیم در آب نمک انجام می‌شود. سولفات منیزیم بدون آب، به عنوان عامل دی هیدراته کننده و یا بی‌آب کننده‌ی عالی در سنتز شیمیایی ترکیب‌های آلی عمل می‌کند. شکل بی‌آب این ترکیب عمدتاً در این فرآیند به کار می‌رود چون به طور طبیعی جاذب رطوبت است و تمایل ترکیب با آب را دارد. کاربرد دیگر آن به عنوان عامل انعقاد خون در شیر سویا برای درست کردن پنیر سویا است.

کاربردهای پزشکی :
سولفات منیزیم گستره‌ی وسیعی از کاربردهای درمانی را دارد. منیزیم موجود در این ترکیب برای عملکرد مناسب اعصاب، ماهیچه‌ها و سیستم‌های مختلف بدن، شدیداً مفید است. برخی از کاربردهای دارویی کلیدی آن عبارتند از :
• سولفات منیزیم خواص ملینی دارد و آسودگی از یبوست را فراهم می‌کند. این ترکیب وقتی به صورت خوراکی مصرف می‌شود، حرکت روده را تحریک می‌کند و عبور آسان‌تر مدفوع را ممکن می‌سازد.
• این ترکیب را می‌توان برای درمان پره اکلامپسی در زنان باردار به کار برد. این یک بیماری در دوران بارداری است که با فشار خون بالا و وجود پروتئین بیش از حد در ادرار مشخص می‌شود. در این بیماری، سولفات منیزیم تزریق می‌شود تا فشار خون کاهش یابد. در نتیجه، این کار خطر تشنج و غش در دوران بارداری را کاهش می‌دهد که آن یک بیماری بسیار جدی است چون ممکن است زنان باردار از تشنج در طول زایمان رنج ببرند که می‌تواند منجر به شرایط تهدید کننده‌ی زندگی برای آنها و هم چنین نوزاد به دنیا نیامده شود.
• گاهی اوقات تزریق به خانم‌های باردار به صورت داخل وریدی و یا داخل عضلانی انجام می‌شود تا از زایمان زودرس جلوگیری شود. هم چنین این ترکیب برای کاهش تشنج در طول زایمان به کار می‌رود.
• هم چنین آن برای درمان حملات شدید آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی تزریق آن به صورت داخل وریدی انجام می‌شود، التهاب و تورم درون مجاری هوا را کاهش می‌دهد و جریان یافتن نرمال هوا را ممکن می‌سازد.
• نمک اپسوم حل شده در آب را می‌توان به صورت موضعی بر روی مفاصل ورم دار اعمال کرد. این نمک ورم مفاصل و سفتی و خشکی ماهیچه‌های اطراف آن را کاهش می‎‌دهد در نتیجه درد مفصل را به طور قابل توجهی تسکین می‌دهد.
• به طور مشابه بیمارانی نیز که از پوکی استخوان رنج می‌برند، بهبود قابل توجهی را در وضعیت دردناک بعد از اعمال ژل نمک اپسوم تجربه می‌کنند.
• نمک اپسوم یک جز کلیدی در نمک‌های حمام است. نمک‌های حمام حاوی نمک اپسوم، در روش درمانی فلوتاسیون برای استراحت کامل بدن به کار می‌روند. در روش قدیمی و باستانی تسکین درد پا، از حمام پا استفاده می‌شد که در آن نمک اپسوم به آب اضافه می‌شد.
• سولفات منیزیم می‌تواند تعدادی از بیماری‌های پوستی را درمان کند. این ترکیب را می‌توان به طور مستقیم بر روی آکنه، جوش و غیره بدون ترس از هیچ گونه عارضه‌ی جانبی اعمال کرد. سولفات منیزیم به هنگام اعمال به آسانی جذب پوست می‌شود و تورم و التهاب پوست را کاهش می‌دهد. کسانی که پوست خشکی دارند می‌توانند از نمک اپسوم برای لایه برداری پوست استفاده بکنند. وقتی نمک اپسوم بر روی سطح پوست مالیده می‌شود، به حذف و از بین بردن سلول‌های پوستی خشک و مرده کمک می‌کند و پوست را نرم و صاف می‌سازد.
• نمک اپسوم را می‌توان در رژیم مراقبت از مو نیز جای داد. وقتی این نمک همراه با شامپو اعمال می‌شود، چربی اضافی را از موی چرب جذب می‌کند و درخشندگی و تاب به آن می‌دهد. وقتی مخلوط گرمی از نرم کننده‌ی مو و نمک اپسوم بر روی مو اعمال شوند، درخشندگی به آن می‌دهند.
تمایل دارم یک چیزی را به شما بگویم و آن این است که شما باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید قبل از این که از سولفات منیزیم برای کاربردهای پزشکی استفاده بکنید. حتی اگر هیچ عارضه‌ی جانبی مهمی وجود نداشته باشد، استفاده‌ی بیش از حد آن می‌تواند موجب تهوع، استفراغ، ضعف، بی‌حالی و غیره شود. علاوه بر آن، این ترکیب می‌تواند با داروهای دیگر واکنش دهد و باعث مشکلات و عوارض غیر ضروری شود.

منبع: راسخون

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *